Programmes

Name of Department/Centre/School Name of Programme (Code) Mode of Selection
AEROSPACE ENGINEERING Aerospace Engineering (AE) Direct
AGRICULTURAL AND FOOD ENGINEERING Farm Machinery and Power (AG1) Direct
Land and Water Resources Engineering (AG2) Direct
Food Process Engineering (AG3) Direct
Agricultural Biotechnology (AG4) Direct
Aquacultural Engineering (AG5) Direct
Agricultural Systems and Management (AG6) Direct
ARCHITECTURE AND REGIONAL PLANNING City Planning (AR) Direct
ADVANCED TECHNOLOGY DEVELOPMENT CENTRE Embedded Controls and Software (AT1) Direct
Electric Transportation (AT2) Direct
BIOTECHNOLOGY Biotechnology and Biochemical Engineering (BT) Direct
CIVIL ENGINEERING Hydraulic and Water Resources Engineering (CE1) Direct
Transportation Engineering (CE2) Direct
Environmental Engg. and Management (CE3) Direct
Geotechnical Engineering (CE4) Direct
Structural Engineering (CE5) Direct
CHEMICAL ENGINEERING Chemical Engineering (CH) Direct
CENTRE FOR OCEANS, RIVERS, ATMOSPHERE & LAND SCIENCES Earth System Science and Technology (CL) Direct
CRYOGENIC ENGINEERING Cryogenic Engineering (CR) Direct
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING Computer Science and Engineering (CS) Direct
ELECTRONICS & ELECTRICAL COMMUNICATION ENGG. Microelectronics and VLSI Circuits (EC2) Direct
RF and Microwave Engineering (EC3) Direct
Communications and Signal Processing (EC4) Direct
Vision and Intelligent Systems (EC5) Direct
ELECTRICAL ENGINEERING Machine Drives and Power Electronics (EE1) Direct
Control System Engineering (EE2) Direct
Power and Energy Systems (EE3) Direct
Instrumentation and Integrated Electronics (EE4) Direct
Signal Processing & Machine Learning (EE5) Direct
ENERGY SCIENCE AND ENGINEERING Renewable Energy Technologies (ES) Direct
GEOLOGY & GEOPHYSICS Exploration Geosciences (GG1) Direct
G S SANYAL SCHOOL OF TELECOMMUNICATIONS Wireless Communications and Networks (GS) Direct
RANBIR & CHITRA GUPTA SCHOOL OF INFRASTRUCTURE DESIGN & MANAGEMENT Infrastructure Design and Management (ID) Direct
INDUSTRIAL AND SYSTEMS ENGINEERING Industrial Engineering and Management (IM) Direct
MATHEMATICS Computer Science and Data Processing (MA) Direct
MECHANICAL ENGINEERING Manufacturing Science and Engineering (ME1) Direct
Thermal and Fluids Engineering (ME2) Direct
Mechanical Systems Design (ME3) Direct
MINING ENGINEERING Safety, Health and Environment (MI1) Direct
Geomechanics for Mineral and Energy Resources (MI2) Direct
SCHOOL OF MEDICAL SCIENCE & TECHNOLOGY Biomedical Engineering (SM1) Direct
MedicaI imaging and Informatics (SM2) Direct
MATERIALS SCIENCE CENTRE Materials Science and Engineering (MS) Direct
METALLURGICAL & MATERIALS ENGINEERING Metal and Materials Engg (MT) Direct
OCEAN ENGENEERING AND NAVAL ARCHITECTURE Ocean Engineering and Naval Architecture (NA) Direct
PHYSICS Functional Materials and Devices (PH1) Direct
SUBIR CHOWDHURY SCHOOL OF QUALITY & RELIABILITY Qualify and Reliability Engineering (RE) Direct
RAJENDRA MISHRA SCHOOL OF ENGG ENTREPRENEURSHIP Technology Innovation and Entrepreneurship (RJ) Direct
RUBBER TECHNOLOGY Rubber Technology (RT) Direct
SCHOOL OF WATER RESOURCES Water Engineering and Management (WM) Direct